Powered by:Proticaret
Teslimat Şartları : www.evdekahve.com
Teslimat Şartları
SİPARİŞ & TESLİMAT
Ödemeler 
Kredi kartı 
Evde Kahve size 128 Bit SSL üzerinden Visa ve Master Card ile güvenli alışveriş yapma imkanı tanır. 
Havale / EFT 
Havale / EFT ile yaptığınız alışverişlerde, teslimat süresinin başlangıcı, siparişi verdiginiz zaman değil sipariş tutarının havale ile hesaplarımıza geçtiği andır. Havale ile yapılan ödemelerde ise % 3 indirim yapılır. 
Havale / EFT için Hesap Numaralarımız :
  • Hesap Sahibi     :   Etken Gıda Temizlik TUR. PAZ. İNŞ. İTH. İHR. SAN. TİC. LTD. ŞTİ
  • Garanti Bankası – Cevahir AVM     (536)  6297832 -  TL    IBAN NO: TR90 0006 2000 5360 0006 297832
  • Taksitli Kredi Kartları
    Bankalar ile anlaşmalarımıza göre; kredi kartları ile 2 aydan 12 aya kadar taksitli alışveriş yapabilirsiniz. 
    Kredi Kartı Provizyon Aksaklıkları
Siparişiniz sırasında kredi kartınız farklı nedenlerden ötürü onaylanamayabilir: 
Bu nedenler arasında başlıcaları; 
1. Kredi kartınızın kullanılabilir limitinin yetersiz olması, 
2. Kart numarasını hatalı girmeniz, 
3. Kartınızın son kullanma tarihinin geçmiş olması, 
4. Kullandığınız kart bir ek kart ise, ana kart sahibi tarafindan iptal edilmiş olması, 
5. Onay işlemi sırasında geçici bağlanti sorunları yaşanması, 
6. Kayıp ihbarı yaptığınız bir kartı yeniden kullanmaya çalışmanız, 
7. Kullanmaya çalıştığınız kartın bir kredi kartı değil, ATM kartı olması
sayılabilir. 
Kredi kartı onay sorunlarınızda yardım almak için kartı aldığınız banka ile görüşmeniz gerekmektedir. 
Alışverişle İlgili Genel Konular
1. Fiyat yanlışlıklarından Evde Kahve sorumlu değildir. Satışdan vazgeçme hakkını gizli tutar.
2. Evde Kahvestok tutmadığı ürünlerin temin edilememesi durumunda, satıştan vazgeçme hakkını gizli tutar. Bu durumun, sepetteki bazı ürünler için ortaya çıkması halinde; müşteriden hesap bilgileri e-posta ile alınarak, bilgilerin gelmesini takip eden 7 işgünü içerisinde oluşan fark iade edilir. Banka işlemlerinden doğabilecek gecikmeden dolayı Firmamız sorumlu tutulamaz. Müşterinin, siparişin tamamından vazgeçme hakkı da saklı tutulur.
Ürün İadesi
Ürün İade Şartları
Tüketici sözleşme konusu ürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişiye teslimden itibaren 7 gün içerisinde iade etme hakkına sahiptir. Şirketimiz tarafından ürünün iade edilebilmesi için ürün ambalajının ve kutu muhteviyatının zarar görmemiş olması, ürünün yeni olarak tekrar satılabilir bir durumda olması şarttır. Kargo teslim fişinin ve satış faturasının aslının ve kargo paketi üzerinde bulunan 2. nüshasının iadesi zorunludur.Bu belgelerin tarafımıza ulaşmasını takip eden 7 gün içinde ürün bedelinin müşterinin kredi kartına iade edilmesi için firmamız girişimde bulunur.Ürün bedelinin iadesinde banka tarafindan olacak aksaklıklardan Evde Kahvesorumlu değildir. Sözkonusu iade işleminin gerçekleşmesi için iade formunun eksiksiz biçimde doldurulması gerekmektedir. Niteliği itibariyla iade edilemeyecek ürünler; tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ürünler için iade hakkı kullanılamaz.Erotik ve cinsel ürünler; her türlü yazılım ve programlar, DVD, VCD, CD ve kasetler, bilgisayar ve kırtasiye sarf malzemeleri (toner, kartuş, şerit v.b.) ve her türlü kozmetik ürünleri ve gıda ürünlerinde iade hakkının kullanılması, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır.
 
Arızalı Ürünler 
1- Sitemizden satın almış olduğunuz ürünlerin tarafınıza teslimatı sırasında kargo firması yetkilisi huzurunda açılarak taşıma esnasında ürünün zarar görüp görmediği kontrol edilmelidir. Ürün kargo esnasında zarar görmüşse teslim alınmamalı ve tutanakla bu durum teyit edilmelidir.
2- Satın aldığınız ürün, kullanım sürecinde, gerek malzeme ve işçilik gerekse montaj hatalarından dolayı arızalanırsa, ürününüz garanti süresi içerisinde ücretsiz olarak yetkili servis istasyonu tarafindan tamir edilir. Servis istasyonunun bulunmaması halinde, ürün, tarafımızdan, imalatçı ya da ithalatçı firmaya gönderilir. 
3- Servis istasyonundan gerekli raporu aldıysanız ya da, servis istasyonu olmadığı için, ürünün tamirini bizim aracılığımız ile yaptırmak istiyorsanız, ürünü göndermeden önce, aşağıdaki Formu doldurmalı, formunuz, tarafımızdan onaylanmadan ürünü göndermemelisiniz. Ürünle birlikte, Faturayı ve Garanti Belgesi'ni göndermeyi unutmayınız. 
Ürün Garantisi 
Ürünler, imalatçı veya ithalatçı firma garantisi kapsamındadır. Satın almış olduğunuz ürünlerde, garanti süresi içinde meydana gelen arızalar, aşağıda ayrıntıları belirtilen garanti şartlarına göre ücretsiz olarak tamir ettirilir.Bazi ürünler, jelatinli ya da vakumlu ambalajda gelmekte, Garanti Belgesi de, ürünün bulunduğu kutunun içinde bulunmaktadır. Bu hallerde, ürünün orjinal halini bozmamak için, Garanti Belgesi, ürünü gönderirken doldurulmamakta, daha sonra, müsterilerimiz isterlerse, Garanti Belgesi'ni ayrıca bize gönderip doldurulmaktadır. Ürün faturası ile sunulması halinde, bu şekildeki Garanti Belgesi yerinede geçer. 
1- Garanti süresi malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren başlar ve aksi belirtilmediği sürece en az iki yıldır. Malın arızalanması durumunda, tamirde geçen süre garanti süresine eklenir. 
2- Malın tamir süresi en fazla 30 iş günüdür. Bu süre mala ilişkin arızanın servis istasyonuna, ya da satıcıya bildirim tarihinden itibaren başlar. Bu sürenin aşılması durumunda, müşteri, Malın ücretsiz deiğişimini ya da bedel iadesini isteyebilir. 
3- Malın arızasının 15 iş günü içerisinde giderilememesi halinde, imalatçı veya ithalatçı firma; Malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip baska bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır. 
4-Malın arızasının 15 iş günü içerisinde giderilememesi halinde, imalatçı veya ithalatçı firma; Malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır. 
5- Satıcı, Malın; garanti süresi içinde, gerek malzeme ve işçilik gerekse montaj hatalarından dolayı arızalanması halinde işçilik masrafı, değistirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin tamirini yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür. 
6- Arızalarda kullanım hatasının bulunup bulunmadığı servis istasyonları, servis istasyonunun mevcut olmaması halinde ithalatçı veya imalatçı firma tarafindan düzenlenen raporla belirlenir. 
7- Tüketicinin onarım hakkını kullanmasına rağmen Malın; 
a) Tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren, bir yıl içerisinde; aynı arızanın ikiden fazla tekrarlanması veya farklı arızaların dörtten fazla meydana gelmesi veya belirlenen garanti süresi içerisinde farklı arızaların toplamının altıdan fazla olması unsurlarının yanı sıra, bu arızaların maldan yararlanamamayı sürekli kılması, 
b) Tamiri için gereken azami sürenin (30 gün) aşılması, 
c) Arızanın tamirinin mümkün bulunmadığının belirlenmesi, 
bu durumlarda, tüketici malın ücretsiz değiştirilmesini, bedel iadesi veya ayıp oranında bedel indirimi talep edebilir. 
Nasıl Alışveriş Yapabilirim ?
Müşteri ürünü seçer ve sepete atar. Banka provizyonu onayı alındıktan sonra işlem sistemimize sipariş olarak düşer.Sipariş sonrası işlemler aşağıdaki sıraya göre hazırlanır; 
1- Fraud Kontrol / Ödeme Onayı: Siparişiniz sistemimize düştüğü an,Kredi kartıyla yapılan ödemelerde  “Fraud Kontrol” durumuna düşer.Havale ile yapılan ödemelerde "Ödeme Onayı" olarak gözükür. Finans departmanımız tarafindan fraud kontrol yada ödeme onayı verildikten sonra bir sonraki aşamaya gelinir. 
2-Tedarik Sürecinde: Ödeme onayı alınan sipariş, mağaza yöneticilerimizin ekranlarına düşer. Mağaza yöneticilerimiz, ürünün tedarikiyle ilgilenir ve ürünle ilgili sipariş verildikten sonra bir sonraki aşamaya geçilir. 
3-Sipariş Hazırlanıyor: Ürünler firmamıza geldikten sonra, fatura kesilir. Muhasebe durumunda gözüken sipariş, faturası kesilmiş ve gönderilmeye hazır demektir. 
5-Gönderildi: Ürün kargoya verildikten sonra, sipariş, "Gönderildi" durumuna getirilir. Artık, ürününüz, tarafınıza ulaşmak üzere yola çıkmıştır. 
6-İptal edilecek : Sipariş verilen ürünün tedariki ile ilgili sorun yaşanıyorsa, ya da müşterinin isteği üzerine sipariş, iptal edilmek isteniyorsa, öncelikle İptal edilecek konumuna getirilir. Daha sonra, finans departmanı tarafından ödemenin iadesi gerçekleştirilir ve sipariş, iptal edilir. 
7- İptal Edildi : İptal edilen siparişler, İptal Edildi konumuna getirilir. 
Müşteri, ödemesinin iade edilmesini isteyebilir ya da ürünün tedarik edilmesi için bekleyebilir. 
Teslimat Bilgileri 
Kredi kartı ile vermiş olduğunuz siparişleriniz banka tarafından kredi kartı ödemesi onay bilgisi alınmasını takip eden, banka havalesi ile vermiş olduğunuz siparişleriniz ise, ödemenin hesabımıza geçmesi ile kesinleşmiş olup, en geç 3 iş günü içerisinde kargoya verilir. 
Resmi tatil ve bayram günlerine rastlayan siparişleriniz ödeme bilgisinin teyit edilmesi durumunda takip eden ilk iş günü alınmış kabul edilir. Hafta sonu yapılan alışverişlerde, sipariş takip eden 3 iş günü içinde kargoya verilir.
Kargo firmasından kaynaklanan aksaklıklardan dolayı şirketimiz sorumlu değildir.